Tanıtım Desteği

Yeni bir hafta ve yeni bir destekten bahsetmenin zamanı geldi. Yurt içinde tescilli bir markanız var ve firmanızın tanıtımını yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu destek tam size göre. Yurt içinde tescilli markanız üzerinden bastıracağınız kataloglara, yazdıracağınız mobil programlara ait giderleri bölgenize göre %50 – %70 arasında azaltabilirsiniz. Rakamlar cazip sanırım. Tanıtım desteği nedir nasıl alınır sorularınıza istinaden sizleri daha fazla meraklandırmadan detayları verelim.

Öncelikle bu destekten yararlanabilmek için Yurt İçi Marka Tescili belgeniz, yani markanızı tescil ettirmiş olmanız gerekmektedir.

Yurt içi marka tesciliniz yok ise biran önce marka tescil işlemlerinizi gerçekleştirmenizi tavsiye ederim, zira marka tesciliniz olmadan bu destekten ne yazık ki yararlanamazsınız.

Destek miktarlarına gelecek olursak;
Bastıracağınız katalogların giderlerini 10.000 TL’ye kadar KOSGEB’den geri alabilirsiniz.(Her bir basım için maksimum 5.000 TL olmak üzere)

Katalog haricinde markanızı ve ürünlerinizi tanıtmak için yazdıracağınız mobil (IOS, Android gibi) programların masraflarını ise 7.500 TL’ye kadar geri alabilirsiniz.

Limitleri de aktardıktan sonra gerekli şartlardan biraz bahsedelim.

Katalog için konuşacak olur isek en az 1.000 (bin) adet katalog bastırmanız gerekmekte ve bu kataloğun en az 4 renk, en az 8 sayfa olması gerekmektedir. Ayrıca katalogda firmanızın markası / unvanı, iletişim bilgileri, kataloğun basım tarihi ve KOSGEB logosu ve KOSGEB iletişim bilgileri olmalıdır.

Desteği alım sürecine gelecek olursak işleyiş şu şekilde;
İlk önce KOSGEB sistemi üzerinden gerekli ön başvuruyu gerçekleştiriyoruz ve ardından uzman onayı bekliyoruz. Uzman onayı gelmeden kesinlikle katalog bastırmıyoruz.

Buradaki en önemli nokta ise genellikle firmalar ön başvuruyu yapar yapmaz katalog bastırıyor ve ardından destek alamıyor. Uzman onayı alındıktan sonra basım yaptırılmalı ki, basım tarihi uzman onayından sonraki tarih olsun.

Uzman onay tarihi ile basım tarihi bu nedenle çok önemli.

Bu adımı da gerçekleştirip kataloglarımız basıldıktan sonra ödeme talebi sürecine giriyoruz. Ödeme talebi sürecinde ise ilk adım yine KOSGEB sistemi üzerinden ödeme talebi gerçekleştiriyoruz. Talebi gerçekleştirdiğimiz anda sistem bir adet form vermekte. Bu form kaşe-imza yapılarak ekine;

– Bastırmış olduğumuz kataloglardan bir örnek (bazı uzmanlar tüm katalogları da görmek isteyebilir bu nedenle basımın ardından uzmanınızla irtibata geçmeniz gerekmektedir.)

– Matbaacı firmanın tarafınıza kesmiş olduğu faturanın aslı,

– Faturanın tutarının ödendiğine dair ıslak kaşe-imzalı banka dekontu

– KOSGEB’e verilmek üzere alınan SGK borcu yoktur yazısı ekleyerek

KOSGEB Hizmet merkezine başvuruyu gerçekleştiriyorsunuz. Bundan sonraki süreç ise firmanıza atanmış olan uzmanın evraklarınızı inceleyerek ödeme olurunu vermesi ve ardından hesabınıza destek ödemesinin gerçekleşmesi şeklindedir.

Gördüğünüz üzere aslında destekleri almak çok çok da zor değil.
Yeni bir haftada, yeni bir destekle devam etmek üzere kalın sağlıcakla…